Kolorowa poligrafia. O drukowaniu i nie tylko

akowanie produktów to podstawa identyfikacji marki i powiązania jej z danym produktem. Dlatego właśnie firmy produkcyjne zamieszczają na swoich etykietach znaki firmowe zaraz obok nazwy samego produktu. Ma to duże znaczenie odbior

Kolorowa poligrafia. O drukowaniu i nie tylko naklejki drukowane cyfrowo
Rzeczy typu to nic innego jak dzieło pracy zakładu drukarskiego, zakłady te oferują wydruki w niskich cenach i coraz wyższej jakości. O drukarniach.

Poligraficzne etykiety

Oznakowanie produktów to podstawa identyfikacji marki i powiązania jej z danym produktem. Dlatego właśnie firmy produkcyjne zamieszczają na swoich etykietach znaki firmowe zaraz obok nazwy samego produktu. Ma to duże znaczenie odbioru marki przez klienta, jak również ogólnego wrażenia jakie dana firma wywiera na szeroko rozumiany rynek konsumencki.

Dlatego właśnie ważny jest projekt i samo wykonanie takiej etykiety, czy naklejki na produkcie. Jest wiele zakładów poligraficznych, jednak nie każdy ma w swojej ofercie dobre jakościowo produkty typu etykiety samoprzylepne. Warto pomyśleć o zainwestowaniu w takie etykiety, ponieważ to w zasadzie podstawa dla każdego produktu.


Najpopularniejszy rodzaj druku

Druk offsetowy to najpopularniejszy rodzaj druku w dzisiejszej poligrafii. Co prawda ma wiele odmian i stosuje się różne techniki i materiały (farby, papier). Główny podział to druk na zimno, gdzie farba utrwala się poprzez wsiąkanie w papier. Podczas gdy offset 'na gorąco' gdzie zadrukowana wstęga papieru przechodzi przez tunel suszący.

Klasyczny offset (wodny) wiąże się z użyciem wałków wodnych i powierzchni hydrofilowe i hydrofobowe, jednak rezygnuje się już z tej metody ze względu na trudność w uzyskaniu dobrego balansu środowiska wodnego i farby olejnej.

Następcą tej metody jest druk offsetowy bezwodny gdzie zamiast wody stosuje się formy silikonowe.


Kolorowa gazetka i jej droga do odbiorcy

Niewiele osób zastanawia się nad procesem powstawania prostej gazetki informacyjnej czy promocyjnej. Jest to jednak jest to proces na tyle ciekawy, że warto go poznać.

Wszystko zaczyna się od tekstowo rozpisanego planu z treścią i innymi danymi. Później trafia to do działu graficznego, gdzie graficy i operatorzy DTP tworzą projekt cyfrowy naszej gazetki. Następnie całość przechodzi przez kilka nadzorów, które mogą być pozytywne i negatywne.

Po zakończonym procesie projektowym, następuje przesłanie projektu do drukarni, czy też zakładu poligraficznego. Przy zamówieniu należy podać nakład i wybrać rodzaj druku oraz papieru- ma to kluczowe znaczenie i od tego zależy jak będzie wyglądała gotowa gazetka czy ulotka. Później zostaje już tylko kwestia dystrybucji i rozwiezienia naszej gazetki.