Kilka faktów o przydomowych oczyszczalniach ścieków

ym. W ten sposób przetwarza się całość ścieku tak, by usunąć ryzyko chorób i zanieczyszczenia środowiska, zanim woda zostanie z powrotem wprowadzona do obiegu wód powierzchniowych. Pomimo przetwarzania i czyszczenia woda ta wprowa

Kilka faktów o przydomowych oczyszczalniach ścieków

Szara woda - usuwanie

Wypływająca z domostw woda delikatnie zanieczyszczona mydlinami jest w tradycyjnej kanalizacji mieszana z odchodami i odprowadzana wspólnym systemem kanalizacyjnym. W ten sposób przetwarza się całość ścieku tak, by usunąć ryzyko chorób i zanieczyszczenia środowiska, zanim woda zostanie z powrotem wprowadzona do obiegu wód powierzchniowych. Pomimo przetwarzania i czyszczenia woda ta wprowadzona bezpośrednio do rzek i mórz ma dużo mniejsze możliwości oczyszczenia się niż w sytuacji przepuszczenia jej przez glebę, mającą większą zdolność oczyszczania. Należy przy tym zaznaczyć, że wpuszczana w ziemię szara woda nie jest wymieszana z ekskrementami, tak jak to jest w przypadku standardowej kanalizacji.

Instalacji szarej wody towarzyszy zazwyczaj instalacja toalety kompostującej, która usuwa patogeny ze ścieku bez wielkich kosztów transportu i przetwarzania, jednocześnie rugując potrzebę odprowadzania ścieków czyli budowy sieci kanalizacyjnej czy szamba.

Z punktu ochrony środowiska wpuszczenie wody z mydlinami w ziemię jest mniej szkodliwe niż wpuszczenie przetworzonych ścieków do wód powierzchniowych. W USA obrońcy tej tezy zaznaczają, że nie zanotowano dotychczas ani jednego przypadku zachorowania związanego z odprowadzaniem czy obchodzeniem się z szarą wodą. Alternatywą usuwania szarej wody jest używanie jej do podlewania roślin w ogrodzie. Rośliny używają substancji odżywczych zawartych w znajdujących się w szarej wodzie resztkach pożywienia (w przypadku zlewu kuchennego) i innych występujących w niej składników (słabych detergentów zmiękczających wodę), zwiększając swój wzrost.


Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Szara_woda


O kolorach ścian

Remont to wymagający sporego skupienia moment, jeżeli przeprowadzamy go we własnym zakresie. Wynika to z tego, że musimy mieć pod kontrolą całkiem sporą ilość rzeczy bez których zwyczajnie się nie obejdziemy. Jedną z nich jest dobór odpowiednich barw do remontowanych przez nas pomieszczeń ? estetyki nie sposób zlekceważyć. O wyglądzie odnowionych ścian w dużej mierze zadecyduje prawidłowy dobór tynków i farb, aby pokryć te powierzchnie. Nie powinniśmy w roztargnieniu wybierać środków, aby przy nakładaniu ich nie dojść do wniosku, że jednak zupełnie nie pasują do konkretnego miejsca. Nikt nie zwróci nam czasu i pieniędzy za błędny wybór. Mądra decyzja przełoży się jednak na pełne zadowolenie, ponieważ tchniemy w dom czy mieszkanie nowe życie i będziemy czerpać jeszcze większą radość z przebywania w nim. Wprawdzie remont to czasem przykra konieczność, ale jej efekty dostarczą nam wiele uśmiechu ? a to przecież w życiu bardzo ważne.


Definicja bezpieczników

Bezpiecznik ? podstawowy element zabezpieczający urządzenie, jego fragment lub użytkownika przed określonym czynnikiem zagrażającym. Należy on do grupy urządzeń zabezpieczających.

Zasada działania bezpiecznika powinna:

być możliwie prosta (zrozumiała dla obsługi)
być możliwie bezpośrednio związana z czynnikiem zagrożenia
zapewniać możliwie wysoką pewność zadziałania
zapewniać niski koszt produkcji lub eksploatacji bezpiecznika.

Spis treści

1 Podział bezpieczników

Podział bezpieczników

Podział według czynnika zagrażającego

bezpieczniki ciśnieniowe:
nadciśnieniowe ? od nadmiernego wzrostu ciśnienia (np. zawór bezpieczeństwa)
niedociśnieniowe ? od próby uruchomienia lub blokujące urządzenie przy zbyt niskim ciśnieniu, np. stosowane w dźwigach zabezpieczające ramię dźwigu przed spadnięciem w przypadku przerwania się węża doprowadzającego olej do siłownika
bezpieczniki elektryczne
topikowe
gazowydmuchowe
bezpieczniki gazowe:
instalacji gazowej:
bezpieczniki płynowe
obecności gazu
obecności płomienia
przepływowe
spawalnicze:
acetylenowe
przypalnikowe
bezpieczniki mechaniczne:
bezpieczniki blokujące ? np. broni palnej
bezpieczniki dynamiczne ? np. przy wiązaniach narciarskich
bezpieczniki kinetyczne
bezpiecznik termiczny:
przed mrozem ? instalacja CO (centralnego ogrzewania)
przeciwoparzeniowe
bezpiecznik przeciwpożarowy

Podział według sposobu działania

bezpośredni
pośredni

Podział według kryteriów ekonomicznych i społecznych

koszt bezpiecznika lub jego eksploatacji
prawdopodobieństwo zagrożenia dla ludzi
wartość zabezpieczanego urządzenia

Podział według krotności użycia

jednokrotne
wielokrotne

Podział według niezawodności

pewności zadziałania przy zagrożeniu
selektywności zadziałania

Podział według obsługi

bezobsługowe ? samokasujące stan zadziałania
obsługowe ? wymagają wymiany lub interwencji serwisu


Źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Bezpiecznik