Firmy geodezyjne, a budowa domu

wKażdy bardziej doświadczony geodeta może prowadzić własną działalność gospodarczą. Założenie firmy geodezyjnej nie różni się zbytnio od założenia jakiejkolwiek innej firmy. Trzeba dysponować gotowym planem działalności firmy, otr

Firmy geodezyjne, a budowa domu Wszelkie usługi geodezyjne będą konieczne na różnych płaszczyznach na każdym etapie budowy. Warto więc poszukać i korzystać z usług profesjonalistów.

Zlecenia przyjmowane przez geodetów

Każdy bardziej doświadczony geodeta może prowadzić własną działalność gospodarczą. Założenie firmy geodezyjnej nie różni się zbytnio od założenia jakiejkolwiek innej firmy. Trzeba dysponować gotowym planem działalności firmy, otrzymać wszelkie zgody na jej otwarcie oraz przedstawić jakieś plany rozwojowe, jeżeli właściciel firmy stara się o kredyt na rozkręcenie własnego interesu.

Firma geodezyjna, w zależności od swojej wielkości, może przyjmować zlecenia pochodzące od osób prywatnych oraz urzędów miasta i deweloperów. Taka firma geodezyjna może, więc, zajmować się rysowaniem planów działek oraz domów, a także bloków mieszkaniowych i dróg. Zamówienia na usługi geodezyjne można składać telefonicznie i emailowo oraz osobiście w siedzibie firmy.


Punkty pomiarowe

Każdy kiedyś widział, czy to w mieście, czy w okolicy własnego mieszkania, betonowe, kwadratowe pale wkopane w ziemię i oznaczone kolorem. Te 'klocki' to punkty pomiarowe i to od nich geodeci zaczynają wszelkie pomiary, odnosząc się do tych właśnie punktów. Mają one swoje numery i stanowią punk odniesienia do wyznaczania odległości od tych punktów.

Bez nich praca geodety byłaby wręcz niemożliwa- dlatego stosuje się duże kary pieniężne za uszkodzenie czy wykopanie tych punktów odniesień. W przypadku uszkodzenia takiego punktu można go wyznaczyć za pomocą innego punktu oraz innych danych.


Pomiary, wyliczenia i mapki

Praca geodety wymaga od niego nie tylko doświadczenia i wiedzy, ale również dużego skupienia podczas wyznaczania map czy profili. Ich podstawowym narzędziem pracy w terenie jest tachimetr, co dla oka szarego człowiek wygląda jak aparat na statywie.

Geodezję można podzielić na wyższą oraz niższą- różnią się przede wszystkim powierzchnią. Za geodezję niższą uznaje się pomiar wykonywany na powierzchni o promieniu mniejszym niż 15,6 km (czyli 750km2) bez uwzględnienia kulistości Ziemi. Geodezja wyższa to wszelkie pomiary powyżej tych wartości wraz z uwzględnieniem kulistości Ziemi.